WITAMY NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ PUBLICZNYCH W BIAŁUNIU!
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Scenariusz lekcji fizyki

                                                        SCENARIUSZ LEKCJI                                                     

Data: 8.12.2017 r.

Lekcja: Fizyka

Klasa: Siódma

Nauczyciel: Magdalena Franków

Temat: Stany skupienia. Właściwości ciał stałych, cieczy i gazów.

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne

  1. Wykorzystanie pojęć i wielkości fizycznych do opisu zjawisk oraz wskazywanie ich przykładów w otaczającej rzeczywistości.

 

  1. Planowanie i przeprowadzanie obserwacji lub doświadczeń oraz wnioskowanie

na podstawie ich wyników

 

Treści nauczania – wymagania szczegółowe

  1. Wymagania przekrojowe. Uczeń:

3) rozróżnia pojęcia: obserwacja, pomiar, doświadczenie; przeprowadza wybrane obserwacje, pomiary i doświadczenia korzystając z ich opisów;

4) opisuje przebieg doświadczenia lub pokazu; wyróżnia kluczowe kroki i sposób

postępowania oraz wskazuje rolę użytych przyrządów;

 

  1. Zjawiska cieplne. Uczeń:

9) opisuje przebieg doświadczenia lub pokazu; wyróżnia kluczowe kroki i sposób

     postępowania oraz wskazuje rolę użytych przyrządów;

 

  1. Właściwości materii. Uczeń:

      1) posługuje się pojęciami masy i gęstości oraz ich jednostkami; analizuje różnice gęstości substancji w różnych stanach skupienia wynikające z budowy mikroskopowej ciał stałych, cieczy i gazów;

 

 

Zalecane warunki i sposób realizacji:

Fizyka jest nauką przyrodniczą, nierozerwalnie związaną z codzienną aktywnością człowieka.

Wiele zagadnień charakterystycznych dla fizyki jest poznawanych i postrzeganych przez uczniów znacznie wcześniej niż rozpoczyna się ich formalna edukacja z tego przedmiotu. Dlatego bardzo ważnym elementem nauczania fizyki jest zarówno świadomość wiedzy potocznej, jak i bagaż umiejętności wynikający z nieustannego obserwowania świata.

Przedmiot fizyka to przede wszystkim sposobność do konstruktywistycznej weryfikacji  poglądów uczniów oraz czas na budowanie podstaw myślenia naukowego – stawiania pytań
i szukania ustrukturyzowanych odpowiedzi. Uczenie podstaw fizyki bez nieustannego odwoływania się do przykładów z codziennego życia, bogatego ilustrowania kontekstowego oraz czynnego badania zjawisk i procesów jest sprzeczne z fundamentalnymi zasadami nauczania tego przedmiotu. Nauczanie fizyki winno być postrzegane przede wszystkim jako sposobność do zaspokajania ciekawości poznawczej uczniów i na tej bazie kształtowania umiejętności zdobywania wiedzy, której podstawy zostały zapisane w dokumencie.

 Eksperymentowanie, rozwiązywanie zadań problemowych oraz praca z materiałami źródłowymi winny stanowić główne obszary aktywności podczas zajęć fizyki.

 

Zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej treści nauczania zostały wybrane w celu kształtowania podstaw rozumowania naukowego obejmującego rozpoznawanie zagadnień, wyjaśnianie zjawisk fizycznych, interpretowanie oraz wykorzystanie wyników i dowodów naukowych do budowania fizycznego obrazu rzeczywistości.

Podczas realizacji wymagań podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej istotne jest zwrócenie uwagi na stopień opanowania następujących umiejętności:

1) rozwiązywania typowych zadań przez wykonywanie rutynowych czynności;

2) rozpoznawania i kojarzenia z wykorzystaniem pojedynczych źródeł informacji;

3) wybierania i stosowania strategii rozwiązywania problemów;

4) efektywnej pracy nad rozwiązaniem oraz łączenia różnorodnych informacji i technik;

5) matematycznych z użyciem odpowiednich reprezentacji;

6) doświadczalnych;

7) formułowania komunikatu o swoim rozumowaniu oraz uzasadniania podjętego działania.

 

Cele lekcji:

Uczeń potrafi:

  • Podać stany skupienia substancji.
  • Podać właściwości fizyczne ciał stałych, cieczy i gazów.
  • Wskazać różnice w mikroskopowej budowie gazów, cieczy i ciał stałych.

Cele sformułowane według ucznia:

  1. Podaję stany skupienia substancji.
  2. Podaję właściwości fizyczne ciał stałych, cieczy i gazów.
  3. Wskazuję różnice w mikroskopowej budowie gazów, cieczy i ciał stałych.

Nacobezu:                          

  1. Podajesz stany skupienia substancji.
  2. Podajesz właściwości fizyczne ciał stałych, cieczy i gazów.
  3. Wskazujesz różnice w mikroskopowej budowie gazów, cieczy i ciał stałych.

Materiały i pomoce dydaktyczne:

  • Podręcznik „Spotkania z fizyką” dla klasy siódmej
  • Przedmioty potrzebne do przeprowadzenia doświadczeń (strzykawka, naczynia, butelka z gazowaną wodą, gąbka, kreda, sprężyna, gwóźdź, drewniany klocek).

Metody nauczania, formy pracy:

  •  
  • Doświadczenia.
  • Praca indywidualna.
  • Praca z podręcznikiem.
  • Karty pracy.

 

Przebieg zajęć:

  • Uczniowie piszą kartkówkę z wyznaczania gęstości ciał stałych.
  • Nauczyciel zapisuje na tablicy temat i cele lekcji.
  • Uczniowie przy pomocy nauczyciela sporządzają notatkę opartą na przeprowadzonych doświadczeniach.
  • Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania.

Zdania podsumowujące:

Na dzisiejszej lekcji udało mi się…

Na dzisiejszej lekcji podobało mi się…

Praca domowa:

  • Nauczyciel podaje uczniom pracę domową

 

 

 

Data dodania: 2018-05-08 21:52:50
Data edycji: 2018-05-08 21:54:26
Ilość wyświetleń: 2581
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej