WITAMY NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ PUBLICZNYCH W BIAŁUNIU!
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Scenariusz lekcji 12.01.2017

Data: 12.01.2017 r.

Lekcja: Matematyka

Klasa: Czwarta

Nauczyciel: Magdalena Franków

Temat: Odcinki prostopadłe i odcinki równoległe

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne

 

1. Wykorzystanie i tworzenie informacji.

Uczeń interpretuje i przetwarza informacje tekstowe, liczbowe, graficzne, rozumie i interpretuje odpowiednie pojęcia matematyczne, zna podstawową terminologię, formułuje odpowiedzi i prawidłowo zapisuje wyniki.

 

2. Rozumowanie i tworzenie strategii.

Uczeń prowadzi proste rozumowanie składające się z niewielkiej liczby kroków, ustala kolejność czynności (w tym obliczeń) prowadzących do rozwiązania problemu, potrafi wyciągnąć wnioski z kilku informacji podanych w różnej postaci.

 

Treści nauczania – wymagania szczegółowe

  1. Proste i odcinki. Uczeń:

1) rozpoznaje i nazywa figury: punkt, prosta, półprosta, odcinek;

2) rozpoznaje odcinki i proste prostopadłe i równoległe;

3) rysuje pary odcinków prostopadłych i równoległych;

 

Zalecane warunki i sposób realizacji:

Należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

  • Czynny udział w zdobywaniu wiedzy matematycznej przybliża dziecko do matematyki, rozwija kreatywność, umożliwia samodzielne odkrywanie związków  i zależności; duże możliwości samodzielnych obserwacji i działań stwarza geometria, ale także w arytmetyce można znaleźć obszary, gdzie uczeń może czuć się odkrywcą;
  • nie powinno się oczekiwać od ucznia powtarzania wyuczonych regułek i precyzyjnych definicji; należy dbać o poprawność języka matematycznego, uczyć dokładnych sformułowań, ale nie oczekiwać, że przyniesie to natychmiastowe rezultaty; dopuszczenie pewnej swobody wypowiedzi bardziej otworzy dziecko, zdecydowanie wyraźniej pokaże stopień zrozumienia zagadnienia;

Uwzględniając zróżnicowane potrzeby edukacyjne uczniów, szkoła organizuje zajęcia zwiększające szanse edukacyjne uczniów zdolnych oraz uczniów mających trudności w nauce matematyki.

 

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:

Uczniowie znają pojęcie prostej, półprostej, odcinka oraz wiedzą, jakie jest wzajemne położenie prostych.

 

Cele lekcji:

Uczeń potrafi:

  • rozpoznawać odcinki prostopadłe i odcinki równoległe
  • rysować odcinki prostopadłe i odcinki równoległe
  • oznaczać równoległość i prostopadłość odcinków za pomocą odpowiednich symboli

 

Cele sformułowane według ucznia:

  1. będziesz rozpoznawać odcinki równoległe i odcinki prostopadłe
  2. będziesz rysować odcinki równoległe i odcinki prostopadłe.
  3. będziesz oznaczać odcinki równoległe i prostopadłe za pomocą symboli.

 

Nacobezu:                          

  1. Rozpoznajesz odcinki równoległe i odcinki prostopadłe
  2. Rysujesz odcinki równoległe i odcinki prostopadłe.
  3. Wskazujesz na rysunku odcinki równoległe i prostopadłe

 

Pytanie kluczowe:

  • Gdzie w życiu codziennym spotykamy odcinki równoległe i prostopadłe?

 

Materiały i pomoce dydaktyczne:

  • Podręcznik „Matematyka z plusem” dla klasy czwartej
  • Patyczki i kulki
  • Kredki, przybory geometryczne
  • Zeszyt ćwiczeń
  • Karty pracy

Metody nauczania, formy pracy:

  • Pogadanka
  • Praca indywidualna
  • Praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń

 

Przebieg zajęć:

  • Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z celami, a następnie omawia je. Uczniowie wklejają je do zeszytów.
  • Nauczyciel zapisuje na tablicy „nacobezu” do lekcji
  • Uczniowie przypominają pojęcia: prostej, półprostej, odcinka, jak również określają wzajemne położenie prostych.
  • Nauczyciel rozdaje uczniom paski papieru, patyczki i kuleczki. Z kuleczek i patyczków mają zbudować odcinki. Następnie uczniowie układają paski równolegle oraz prostopadle. Na tych paskach układają zbudowane odcinki. Na podstawie tego ćwiczenia potrafią wyjaśnić, o jakich odcinkach mówimy, że są prostopadłe, a o jakich, że są równoległe.
  • Nauczyciel zadaje pytanie kluczowe, na które uczniowie udzielają odpowiedzi.
  • Nauczyciel zapisuje na tablicy zadania do rozwiązania.

 

Zdania podsumowujące:

Na dzisiejszej lekcji podobało mi się…

Zaskoczyło mnie, że…

 

Praca domowa:

  • Nauczyciel rozdaje karty pracy.
Data dodania: 2018-03-28 10:30:47
Data edycji: 2018-03-28 10:33:40
Ilość wyświetleń: 2331
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej