Zasiłek opiekuńczy

Szanowni Rodzice

Poniżej kilka informacji na temat tego komu i w jakich okolicznościach przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Opieka nad dzieckiem do 8 roku życia w przypadku:

• nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły,
  • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemozliwia temu małżonkowi lub rodzicowi opiekowanie się dzieckiem,
  • pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym.

Opieka nad dzieckiem chorym do 14 roku życia

• tylko w przypadku kiedy dziecko jest chore.

Opieka nad dzieckiem chorym, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności

• orzeczenie powinno zawierać wskazanie o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby lub konieczności stałego współudziału opiekuna w procesie leczenia, edukacji, rehabilitacji.

Opieka nad innym chorym członkiem rodziny

• sprawowanie opieki nad: małżonkiem, rodzicami, rodzicami dziecka, ojczymem, macochą, teściami, dziadkami, wnukami, rodzeństwem, dziećmi w wkieku ponad 14 lat.
  • zasiłek przysługuje pod warunkiem, że osoby te przebywają we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zasiłek wypłacany jest w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku i jest w całości finansowany z funduszu ubezpieczeń społecznych.

Data dodania: 2020-03-12 08:26:36
Data edycji: 2020-03-12 09:22:06