WITAMY NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ PUBLICZNYCH W BIAŁUNIU!
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wycieczka do Cedyni

Wycieczka do Cedyni

Dnia 16 listopada w ramach projektu „Szlakiem Niepodległej” odbyła się wycieczka do Cedyni, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami. Na początku weszliśmy na górę Czcibora. Nazwa góry pochodzi od imienia brata Mieszka I, który w bitwie pod Cedynią dowodził jedną trzecią wojsk. W tysięczną rocznicę bitwy wzniesienie zostało zwieńczone „Pomnikiem Polskiego Zwycięstwa nad Odrą”.

Następnie zwiedziliśmy Muzeum w Starych Łysogórkach. W jego budynku zgromadzone są pamiątki po uczestnikach forsowania Odry z 1945 r. Wśród eksponatów znajduje się m.in. umundurowanie i wyposażenie żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego, zdjęcia, dokumenty, mapy, urny z ziemią z miejsc walk II wojny światowej. Od 2015 roku muzeum wchodzi w skład Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej. Przed budynkiem znajduje się pomnik- czołg typu IS, należący do 4 Pułku Czołgów Ciężkich.

W pobliżu muzeum znajduje się Siekierkowski Cmentarz Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego. Spoczywają na nim prawie dwa tysiące żołnierzy, z których znaczna część poległa podczas przeprawy przez Odrę. Na cmentarzu zapaliliśmy znicze pod Pomnikiem Wdzięczności, który przedstawia kobietę z dzieckiem na rękach stojącą na tle 18 metrowego betonowego obelisku żaglem. Nieopodal Cmentarza znajduje się lapidarium upamiętniające wszystkie ofiary drugiej wojny światowej.

Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy był zrekonstruowany punkt dowodzenia 1. Armii Wojska Polskiego.  Z tego miejsca można obecnie podziwiać piękną panoramę nadodrzańską.

Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum w Gozdowicach. Zanim zobaczyliśmy eksponaty, uczniowie musieli przejść surową musztrę. Zobaczyliśmy takie eksponaty jak: dokumenty i odznaczenia, makiety przepraw, umundurowanie i wyposażenie wojsk inżynieryjnych, broń strzelecką, maszynową oraz miny z okresu II wojny światowej. Zobaczyliśmy sprzęt techniczny potrzebny do budowy mostów oraz przeprawiania się na drugą stronę rzeki, m.in. kafar, trak, kutry i drewniane pontony. W muzeum uczniowie wzięli udział w grze oraz zakupili pamiątki.

Opisaną wycieczką zakończyliśmy rozpoczęty w październiku projekt „Szlakiem Niepodległej”, który zrealizowaliśmy z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 

 

Data dodania: 2018-11-18 12:10:16
Data edycji: 2018-11-18 21:33:14
Ilość wyświetleń: 906

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Zobacz

Kalendarz

Lekcje zdalne

Zobacz podstrony klas i nauczycieli
Zobacz
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej