WITAMY NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ PUBLICZNYCH W BIAŁUNIU!
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Scenariusz lekcji 28.03.2017

Data: 28.03.2017 r.

Lekcja: Matematyka

Klasa: Piąta

Nauczyciel: Magdalena Franków

Temat: Dzielenie ułamków dziesiętnych

Podstawa programowa:

 

Cele kształcenia – wymagania ogólne

  1. Sprawność rachunkowa

Uczeń wykonuje proste działania pamięciowe na liczbach naturalnych, całkowitych i ułamkach, zna i stosuje algorytmy działań pisemnych oraz potrafi wykorzystać te umiejętności w sytuacjach praktycznych.

  1. Wykorzystanie i tworzenie informacji.

Uczeń interpretuje i przetwarza informacje tekstowe, liczbowe, graficzne, rozumie i interpretuje odpowiednie pojęcia matematyczne, zna podstawową terminologię, formułuje odpowiedzi i prawidłowo zapisuje wyniki.

  1. Rozumowanie i tworzenie strategii.

Uczeń prowadzi proste rozumowanie składające się z niewielkiej liczby kroków, ustala kolejność czynności (w tym obliczeń) prowadzących do rozwiązania problemu, potrafi wyciągnąć wnioski z kilku informacji podanych w różnej postaci.

 

Treści nauczania – wymagania szczegółowe

  1. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Uczeń:

5.2. Dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci ( w najprostszych przykładach), pisemnie i za pomocą kalkulatora (w trudniejszych przykładach).

 

Zalecane warunki i sposób realizacji:

Należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1)    Czynny udział w zdobywaniu wiedzy matematycznej przybliża dziecko 
do matematyki, rozwija kreatywność, umożliwia samodzielne odkrywanie związków 
i zależności; duże możliwości samodzielnych obserwacji i działań stwarza geometria, ale także w arytmetyce można znaleźć obszary, gdzie uczeń może czuć się odkrywcą;

2)     Znajomość algorytmów działań pisemnych jest konieczna, ale w praktyce codziennej działania pisemne są wypierane przez kalkulator; należy postarać się o to, 
matematyka była dla ucznia przyjazna, nie odstraszała przesadnie skomplikowanymi 
i żmudnymi rachunkami, których trudność jest sztuką samą dla siebie i nie prowadzi do głębszego zrozumienia zagadnienia;

3)    Umiejętność wykonywania działań pamięciowych ułatwia orientację w świecie liczb, weryfikację wyników różnych obliczeń, w tym na kalkulatorze, a także szacowanie wyników działań rachunkowych; samo zaś szacowanie jest umiejętnością wyjątkowo praktyczną w życiu codziennym.

Uwzględniając zróżnicowane potrzeby edukacyjne uczniów, szkoła organizuje zajęcia zwiększające szanse edukacyjne uczniów zdolnych oraz uczniów mających trudności w nauce matematyki.

 

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:

Uczniowie potrafią mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne przez 10, 100, 1000 itd. 
Uczniowie potrafią dzielić ułamki dziesiętne przez liczby naturalne.

 

Cele lekcji:

Uczeń potrafi:

  • Dzielić w pamięci ułamki dziesiętne,
  • Dzielić pisemnie ułamki dziesiętne.

 

Cele sformułowane według ucznia:

  1. Będziesz dzielić w pamięci ułamki dziesiętne,
  2. Będziesz dzielić pisemnie ułamki dziesiętne.

Nacobezu:                          

  1. Dzielisz w pamięci ułamki dziesiętne,
  2. Dzielisz pisemnie ułamki dziesiętne

 

Pytanie kluczowe:

  • Czy iloraz zmieni się, gdy dzielną i dzielnik zwiększymy 10 razy?

 

Materiały i pomoce dydaktyczne:

  • Podręcznik „Matematyka z plusem” dla klasy piątej
  • Zeszyt ćwiczeń

 

Metody nauczania, formy pracy:

  • Pogadanka
  • Praca indywidualna
  • Praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń

 

Przebieg zajęć:

  • Nauczyciel podaje cele lekcji
  • Nauczyciel zadaje pytanie kluczowe, na które uczniowie udzielają odpowiedzi.
  • Uczniowie przypominają zasady dotyczące mnożenia i dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000 itd., oraz zasadę dzielenie ułamków dziesiętnych przez liczby naturalne.
  • Uczniowie przy pomocy nauczyciela formułują reguły pamięciowego oraz pisemnego dzielenia ułamków dziesiętnych.
  • Nauczyciel zapisuje na tablicy zadania do rozwiązania.
  • Uczniowie rozwiązują przykłady na tablicy.

 

Zdania podsumowujące:

Na dzisiejszej lekcji podobało mi się…

Zaskoczyło mnie, że…

 

Praca domowa:

  • Nauczyciel podaje uczniom pracę domową
Data dodania: 2018-03-28 10:37:41
Data edycji: 2018-03-28 10:38:18
Ilość wyświetleń: 1120
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej