WITAMY NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ PUBLICZNYCH W BIAŁUNIU!
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Scenariusz lekcji 23.10.2017

Data: 23.10.2017 r.

Lekcja (przedmiot): język polski

Klasa: V

Nauczyciel: Marek Kornak

Temat: Trudne słówka – pisownia wyrazów z ó i u.

 

PODSTAWA PROGRAMOWA:

 

Cele kształcenia – wymagania ogólne:

III Tworzenie wypowiedzi.

Uczeń … wykorzystując posiadane umiejętności, rozwija swoją wiedzę o języku.

 

Treści nauczania – wymagania szczegółowe:

III Tworzenie wypowiedzi

  1. Świadomość językowa. Uczeń:

5) pisze poprawnie pod względem ortograficznym, w tym w razie potrzeby wykorzystuje        wiedzę o:

  1. a) wymianie głosek w wyrazach pokrewnych oraz w tematach fleksyjnych wyrazów odmiennych,

 

Zalecane warunki i sposób realizacji:

Zadania nauczyciela języka polskiego na II etapie edukacyjnym to przede wszystkim:

2)  motywowanie ucznia do aktywnego poznawania rzeczywistości, uczenia się i komunikowania, w tym także do samokształcenia i samodzielnego docierania do informacji; 3)  wyposażenie ucznia w intelektualne narzędzia, a więc w umiejętności poprawnego mówienia, słuchania, czytania, pisania, rozumowania, odbioru tekstów kultury w tym rozwijanie słownictwa z różnych kręgów tematycznych;

 

Numer wniosku: 3.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą: przypomnienie  wiadomości o pisowni wyrazów z ó u.

Cele lekcji:

Uczeń:

- zna zasady pisowni wyrazów z ó i u,

- stosuje poznane zasady ortograficzne w praktyce,

- tworzy wyrazy pokrewne uzasadniające pisownię wyrazów z ó,

- zapisuje wyrazy z ó niewymiennym,

- korzysta ze słownika ortograficznego oraz słownika języka polskiego.

                   

Cele sformułowane w języku ucznia:

  1. Przypomnę sobie zasady pisowni wyrazów zóu.
  2. Zastosuję te zasady w praktyce.
  3. Wskażę wyrazy, w którychówymienia się na oae.
  4. Wypiszę wyrazy zóniewymiennym.
  5. Skorzystam ze słownika ortograficznego oraz słownika języka polskiego.

 

„NaCoBeZu”:

 - znamy zasady pisowni wyrazów z ó i u,

 - potrafimy korzystać ze słowników,

 - aktywnie pracujemy w parach,

 

Kluczowe pytanie dla uczniów: Gdzie, w razie wątpliwości, jak dany wyraz zapisać, należy sprawdzić jego pisownię?

Materiały i pomoce dydaktyczne: podręcznik „Słowa z uśmiechem. Nauka o języku. Ortografia” dla kl. V,  tablica interaktywna, strona internetowa: www.sjp.pwn.pl, materiały przygotowane przez nauczyciela.

Metody nauczania, formy pracy: wykład nauczyciela, układanie opowiadania, zgadywanka, zabawa w rymy, konkurs „kto więcej zapamięta”, praca indywidualna i w parach.

 

Przebieg zajęć:

  1. Nawiązanie do wcześniejszej wiedzy – wiadomości uczniów na temat pisownió.
  2. Nauczyciel podaje wyrazy zóniewymiennym, uczniowie w parach układają opowiadanie z tymi wyrazami.
  3. Uczniowie podają inne wyrazy zóniewymiennym.
  4. Nauczyciel zadaje uczniom zagadki, odpowiedziami są wyrazy zu.
  5. Nawiązanie do wcześniejszej wiedzy – wiadomości uczniów na temat pisowniu.
  6. Zabawa w rymy – do podanego przez nauczyciela wyrazu, uczniowie mówią wyraz, który się rymuje i zapisuje się go przezu.
  7. Kluczowe pytanie dla uczniów:Gdzie, w razie wątpliwości, jak dany wyraz zapisać, należy sprawdzić jego pisownię?
  8. Uczniowie wyszukują w słowniku ortograficznym i słowniku języka polskiego, jak się pisze podany przez nauczyciela wyraz.
  9. Nauczyciel pokazuje uczniom stronę internetowąwww.sjp.pwn.pl(tablica interaktywna).
  10. Podsumowanie: konkurs „kto więcej zapamięta” – nauczyciel pokazuje wyrażenia zóu, uczniowie muszą zapamiętać ich jak najwięcej (tablica interaktywna).

 

Ewaluacja lekcji: Co zapamiętam z dzisiejszych zajęć?

 

Praca domowa:

Narysuj plakat przedstawiający jedną z zasad pisowni wyrazów z ó lub u.

Data dodania: 2018-03-28 10:41:05
Data edycji: 2018-03-28 10:41:28
Ilość wyświetleń: 2798
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej