WITAMY NA STRONIE ZESPOŁU SZKÓŁ PUBLICZNYCH W BIAŁUNIU!
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Scenariusz lekcji 10.04.2017

Data: 10.04.2017 r.

Lekcja: Matematyka

Klasa: Piąta

Nauczyciel: Magdalena Franków

Temat: Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych- zadania

 

Podstawa programowa:

Cele kształcenia – wymagania ogólne

  1. Sprawność rachunkowa. Uczeń wykonuje proste działania pamięciowe na liczbach naturalnych, całkowitych i ułamkach, zna i stosuje algorytmy działań pisemnych oraz potrafi wykorzystać te umiejętności w sytuacjach praktycznych.
  1. Wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń interpretuje i przetwarza informacje tekstowe, liczbowe, graficzne, rozumie i interpretuje odpowiednie pojęcia matematyczne, zna podstawową terminologię, formułuje odpowiedzi i prawidłowo zapisuje wyniki.
  1. Rozumowanie i tworzenie strategii. Uczeń prowadzi proste rozumowanie składające się z niewielkiej liczby kroków, ustala kolejność czynności (w tym obliczeń) prowadzących do rozwiązania problemu, potrafi wyciągnąć wnioski z kilku informacji podanych w różnej postaci.

 

Treści nauczania – wymagania szczegółowe

  1. Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Uczeń:

5.1.  Dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki zwykłe o mianownikach z co najwyżej dwiema cyframi znaczącymi, oraz liczby mieszane.

5.2. Dodaje, odejmuje, mnoży i dzieli ułamki dziesiętne w pamięci ( w najprostszych przykładach), pisemnie i za pomocą kalkulatora (w trudniejszych przykładach).

5.3.  Wykonuje nieskomplikowane rachunki, w których występują jednocześnie ułamki zwykłe i dziesiętne.

5.7.  Oblicza wartości prostych wyrażeń arytmetycznych, stosując reguły dotyczące kolejności wykonywania działań.

 

Zalecane warunki i sposób realizacji:

Należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:

1)    Czynny udział w zdobywaniu wiedzy matematycznej przybliża dziecko  do matematyki, rozwija kreatywność, umożliwia samodzielne odkrywanie związków  i zależności; duże możliwości samodzielnych obserwacji i działań stwarza geometria, ale także w arytmetyce można znaleźć obszary, gdzie uczeń może czuć się odkrywcą;

2)     Znajomość algorytmów działań pisemnych jest konieczna, ale w praktyce codziennej działania pisemne są wypierane przez kalkulator; należy postarać się o to,  matematyka była dla ucznia przyjazna, nie odstraszała przesadnie skomplikowanymi  i żmudnymi rachunkami, których trudność jest sztuką samą dla siebie i nie prowadzi do głębszego zrozumienia zagadnienia;

3)    Umiejętność wykonywania działań pamięciowych ułatwia orientację w świecie liczb, weryfikację wyników różnych obliczeń, w tym na kalkulatorze, a także szacowanie wyników działań rachunkowych; samo zaś szacowanie jest umiejętnością wyjątkowo praktyczną w życiu codziennym. Uwzględniając zróżnicowane potrzeby edukacyjne uczniów, szkoła organizuje zajęcia zwiększające szanse edukacyjne uczniów zdolnych oraz uczniów mających trudności w nauce matematyki.

 

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:

Uczniowie potrafią mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne przez 10, 100, 1000 itd. 
Uczniowie potrafią dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki zwykłe i dziesiętne.

 

Cele lekcji:

Uczeń potrafi:

  • Dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne,
  • Dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki zwykłe.

 

Cele sformułowane według ucznia:

  1. Będziesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki dziesiętne,
  2. Będziesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić ułamki zwykłe.

 

Nacobezu:                          

  1. Dodajesz, odejmujesz, mnożysz i dzielisz ułamki dziesiętne,
  2. Dodajesz, odejmujesz, mnożysz i dzielisz ułamki zwykłe.

 

Pytanie kluczowe:

  • Czy każdy ułamek zwykły można zamienić na ułamek dziesiętny?

 

Materiały i pomoce dydaktyczne:

  • Podręcznik „Matematyka z plusem” dla klasy piątej
  • Zeszyt ćwiczeń

 

Metody nauczania, formy pracy:

  • Pogadanka
  • Praca indywidualna
  • Praca z podręcznikiem, zeszytem ćwiczeń

 

Przebieg zajęć:

  • Nauczyciel podaje cele lekcji
  • Nauczyciel zadaje pytanie kluczowe, na które uczniowie udzielają odpowiedzi.
  • Uczniowie przypominają zasady dotyczące dodawania, odejmowania, mnożenia
    i dzielenia ułamków dziesiętnych oraz ułamków zwykłych.
  • Nauczyciel zapisuje na tablicy zadania do rozwiązania.
  • Uczniowie rozwiązują przykłady na tablicy.

 

Zdania podsumowujące:

Na dzisiejszej lekcji podobało mi się…

Zaskoczyło mnie, że…

 

Praca domowa:

  • Nauczyciel podaje uczniom pracę domową
Data dodania: 2018-03-28 10:38:43
Data edycji: 2018-03-28 10:40:05
Ilość wyświetleń: 1855
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej